Pozemní digitální vysílání - zavádění nových technologií

Do r.2020 má pozemní digitální vysílání televize přejít na novou přenosovou technologii DVB-T2. Stávající televizory a settopboxy včetně HD a HD ready ve většině případů nejsou kompatibilní. Televizor nebo settopbox musí být vybaven tunerem pro příjem vysílání DVB-T2 a dekodérem formátu videa HEVC (h.265). I když je obojí uvedeno v technických parametrech přístroje, kompatibilita s českou verzí vysílání zaručena není. Pokud jste nuceni televizor nebo settopbox koupit už teď, požadujte model, který byl testován Českým telekomunikačním úřadem, a získal logo certifikované přijímací zařízení DVB-T2.
 
Nová technologie je mnohem úspornější pokud jde o potřebnou přenosovou kapacitu vysílačů. Umožní tím přechod na vysílání ve vyšším rozlišení (HD, UHD) při větším počtu programů, a ještě bude možno uvolnit další část televizního pásma pro mobilní internet. V jakém rozsahu budou lidé muset přenastavovat antény zatím není jasné. Více bude známo po dokončení plánování nových sítí do koce roku 2017.
 

Rozlišení obrazu SD, HD a UHD

schopnost zobrazit detaily je dána množstvím bodů, které obraz obsahuje resp. které jsou přenášeny. Vyšší rozlišení logicky znamená vyšší nároky na přenosovou kapacitu.

Digitální modulace DVB-T a DVB-T2

digitální modulace zásadně ovlivňuje hospodárnost využití přenosové kapacity vysílače. Pozn.: označení DVB-T ve skutečnosti znamená celou skupinu standartů a totéž platí pro DVB-T2

Komprese videa - MPEG2, MPEG4, HEVC

digitalizované video se musí komprimovat, jinak by se vůbec nedalo přenášet. Existuje mnoho způsobů - formátů - komprese digitálního videa. Každý je jinak hospodárný pokud jde o využití úložného prostoru, resp. požadavků na přenosovou kapacitu.
Pokud budeme mít stejné video uloženo ve dvou stejně velkých souborech, ale každé v jiném kompresním formátu, mohou se zcela zásadně lišit v kvalitě obrazu. V rámci jednotlivých formátů lze také volit různý stupeň komprese. Vyšší stupeň komprese zmenší výslednou velikost videosouboru (a sníží požadavky na přenosovou kapacitu), ale je to na úkor výsledné kvality videa (jistě znáte ze serveru www.youtube.com)
 
Komprese videa pro pozemní digitální vysílání: