Do poloviny r.2020 má pozemní digitální vysílání televize přejít na technologii DVB-T2.

Postup přechodu pozemního vysílání na DVB-T2

Česká televize odstartovala období souběžného vysílání ve "staré" a v "nové", normě. V přechodném období bude možno přijímat ještě všechny programy i na nejstarší přijímače (settopboxy a televizory). Výjimkou bude program ČT-sport, který bude od května vysílat už jen v HD rozlišení - viz tabulka kompatibility televizorů.

Tabulka kompatibility televizorů a settopboxů ... možnost příjmu ČT-sport a ČT:D/art

Nezáleží na rozlišení obrazovky, ale na schopnostech tuneru a dekodéru.
typ přístroje rozlišení
obrazovky
tuner dekodér ČT-sport
od
května
ČT:D/art
během
dubna
základní SD DVB-T MPEG2 ne lokálně*
HD ready ½HD DVB-T MPEG2 ne lokálně*
HD ready
novější
½HD DVB-T MPEG2+4 lokálně* lokálně*
full HD HD DVB-T MPEG2+4 lokálně* lokálně*
jakýkoliv
s DVB-T2
½HD
nebo HD
DVB-T/T2 MPEG2+4 lokálně* lokálně*
jakýkoliv
s DVB-T2
a h265/HEVC
½HD
nebo HD
DVB-T/T2 MPEG2+4
+ HEVC
ano** ano**
"SD"  = rozlišení 720x576   
"½ HD" = rozlišení větší než SD, menší než HD, obvykle 1366x768 
"HD" = rozlišení 1920x1080
 
*) ne všude a ne na každou anténu
**) v DVB-T2/HEVC v "přechodové síti 11"; od 10.5 bude mít celostátní pokrytí, společné antény nemusí síť přijímat (...servisní zásah nutný)
 

Televizor nebo settobox pro příjem DVB-T2

Starší televizory a settopboxy včetně HD a HD ready ve většině případů nejsou kompatibilní. Televizor nebo settopbox musí být vybaven tunerem pro příjem vysílání DVB-T2 a dekodérem formátu videa HEVC (h.265). I když je obojí uvedeno v technických parametrech přístroje, kompatibilita s českou verzí vysílání zaručena není. Některé přístroje se prodávají s garancí že byly otestovány Českým telekomunikačním úřadem a získaly logo certifikované přijímací zařízení DVB-T2. Ostatní přístroje je potřeba po zakoupení ihned vyzkoušet, případně vrátit, ale pozor, musíte mít jistotu že vaše anténa signály DVB-T2 přijímá, na společných anténách a kabelových rozvodech přístroj spolehlivě nevyzkoušíte (naladíte jen DVB-T).

Proč se zavádí DVB-T2

Nová technologie je mnohem úspornější pokud jde o potřebnou přenosovou kapacitu vysílačů. Umožní tím přechod na vysílání ve vyšším rozlišení (HD, UHD) při větším počtu programů, a ještě bude možno uvolnit další část televizního pásma pro mobilní internet.
 

Rozlišení obrazu SD, HD a UHD

schopnost zobrazit detaily je dáno množstvím bodů, které obraz obsahuje resp. které jsou přenášeny. Vyšší rozlišení znamená vyšší nároky na přenosovou kapacitu.

Digitální modulace DVB-T a DVB-T2

digitální modulace zásadně ovlivňuje hospodárnost využití přenosové kapacity vysílače. U pozemního vysílání je důležité, aby bylo možno přijímat signál i znehodnocený odrazy, a na to byla speciálně navržena modulace DVB-T. Možná si někdo ještě pamatuje, že u analogového signálu byl s odrazy problém. Projevovaly se jako duchy v obrazu. Pozn.: označení DVB-T(T2) ve skutečnosti zahrnuje celou skupinu standartů.

Kódování videa - MPEG2, MPEG4, HEVC

digitalizované video se musí komprimovat, jinak by se vůbec nedalo přenášet. Komprese se dosahuje kódováním, jde o promyšlený matemetický postup, často velmi složitý. V podstatě jde o to, aby se nepřenášela zbytečná data, resp. přenášely se pouze změny obrazu. Existuje mnoho způsobů kódování digitálního videa. Použití úspornějšího kódování může radikálně snížit velikost výsledného videosouboru (nebo datového toku) a ušetřit tak přenosovou kapacitu aniž by došlo ke snížení kvality obrazu.
 
Kódování videa pro pozemní digitální vysílání: