Jak naladit pozemní digitální programy ( DVB-T a DVB-T2 )

Velké (hlavní) vysílače šíří signál nejdůležitějších programů (sítě DVB-T 1-3 a sítě DVB-T2 11 a 12). Další programy vysílají z různých jiných míst, a mají horší pokrytí. Na jedinou individuální anténu lze přijímat úplně všechny programy jen s trochou štěstí. Většinou lze přijímat téměř vše na dvě antény. U většiny společných antén se přidává další komplikace, je potřeba odděleně zpracovat jednotlivé signály, jinak slabší signály zaniknou vlivem ztrát v kabelových rozvodech po domě, a půjdou přijímat jen ty nejsilnější. V praxi to znamená, že společná anténa poskytuje pouze programy, pro které je upravena, ostatní buď vůbec nebo velmi slabé.

Při vyhledávání nových programů je nejlepší použít ruční ladění, které má zásadní výhodu: zabráníte vyhledání vzdálených slabých vysílačů. Nebudete mít programy zdvojené, budete mít naladěny pouze stabilní signály, které
nevypadávají a nekolísají. Zde jsou obecné pokyny pro ruční ladění:

Máte-li v seznamu programů zmatek, je vhodné všechny kanály nejprve smazat (tato volba se často skrývá pod položkou menu "expediční", "výchozí" nebo "tovární" nastavení). U některých modelů je potřeba spustit AUTOMATICKÉ vyhledávání s odpojenou anténou.

*)
 
Některé přístroje mají "nepřátelský" firmware, který znemožňuje rychlé a stabilní nastavení: