Průvodce satelitními programy

Na stacionární oběžné dráze se nachází stovky družic, které na zem vysílají tisíce programů.
Pokusím se nastínit, které programy mají význam pro české diváky.
 
Astra 1, 19,2 stupňů východně je stále významným evropským satelitním systémem. K příjmu stačí parabolická anténa o průměru 50cm. Z Astry 1 vysílá mnoho volných (nekódovaných) programů jako např. BBC World, CNN, Sky News, CNBC, přes 50 německých včetně HD (Eurosport, MTV, ARD, ZDF, SAT1 ....), francouzsky TV5 a Arte. Dále z ASTRY 1 vysílá mnoho kódovaných (placených) programů: velký balík německých programů PREMIERE, balíky francouzských, španělských a holandských kanálů.
 
UPC DTH (Free Sat) Vysílá z družic Thor na pozici 0,8 stupňů západně. Společnost UPC vám na smlouvu zapůjčí přijímač s vestavěným dekodérem, přístupovou kartu, a satelitní anténu. V nabídce UPC direct je mnoho českých nebo do češtiny lokalizovaných programů, a mnoho dalších v angličtině. Platí se měsíční poplatky.
 
DIGI TV Digi TV je konkurencí UPC DTH s odlišnou programovou nabídkou a jinou cenovou politikou. Digi TV vysílá z družice Intelsat 1 stupeň západně, t.j. směrování antény je shodné s UPC direct. Pro příjem se doporučuje satelitní anténa o prům. 80cm, ale i kvalitní přesně nasměrovaná 60cm anténa s kvalitním konvertorem za normálního počasí zajistí příjem bez výpadků.
 
SkyLink Vysílá z Astry 3, 23,5 stupňů východně. Pro příjem si musí každý na vlastní náklady pořídit přijímací zařízení včetně dekódovací karty. Platí se formou předplatného. Ze "základních" programů (zahrnuty i slovenské) se dříve neplatilo, ale po výměně dekódovacích karet byl zaveden tzv. servisní poplatek, nejprve 35Kč, nyní min. 55Kč (při platbách inkasem). Kartu je potřeba zaregistrovat na osobu s bydlištěm v ČR nebo SR. Karty "SkyLink" registruje a prodává společnost SkyLink
 
Magio televize je slovenská satelitní televize, která vysílá z družic AMOS, 4 stupně východně. Provozovatelem je Slovak Telekom.
 
Programy v angličtině určené pro sledování v Británii jsou soustředěny na družicích ASTRA2 a Eurobird na pozici 28 stupňů východně. Za nemalé peníze při placení měsíčních poplatků v anglických Librách lze od překupníků získat a provozovat v ČR nelegálně originál kartu SKY, která ve skutečnosti musí být registrována na osobu s trvalým bydlištěm v Anglii. Volné zůstávají málo zajímavé kanály a zpravodajství. Nejlepší z nich jsou Sky News, BBC World, EuroNews, CNN, CNBC, které však můžete přijímat také z Astry 1. Za zmínku stojí navíc pár hudebních kanálů. Nekódované jsou také 4 programy televize BBC, ty ale na našem území vyžadují anténu nad 150 cm. Jste-li vážnými zájemci o anglické programy, existuje ještě jiná další možnost, využít nabídek SkyLink, UPC DTH nebo Digi TV -  některé kanály mívají vedle českého překladu také originál anglický zvukový doprovod.

ODKAZY

Přehledy programů
  1. Programy ze satelitů v češtině: kompletní přehled
  2. Přehledy satelitních programů: podle družic
  3. Přehledy programů v a.j.( východ ) podle družic: lyngsat.com/europe
  4. Přehledy programů v a.j.( západ ) podle družic: lyngsat.com/atlantic
  5. Astra 3 / 23,5 st. východně: Sky-link (sk, cz)
  6. ASTRA 1 / 19.2 st. východně: německé programy + BBC, CNN, Sky News, TV5
  7. HotBird / 13 st. východně: italské, francouzské, arabské a jiné programy
  8. Astra 2 + Eurobird / 28,2 + 28,5 st. východně: převážně anglické programy
  9. Intelsat 10-02 + Thor / 1 + 0,8 st. západně: Digi TV, UPC direct, programy severských zemí
Dekódovací karty na české a slovenské programy
  1. SkyLink: Skylink.cz,
  2. UPC Direct (Free sat): Freesat.tv
  3. DigiTV: NovaDigitv.cz
  4. Magio Sat: www.telekom.sk/televizia/magio-televizia
Stránky věnované satelitní technice
  1. Časopis parabola: www.parabola.cz
  2. Portál Satcentrum.cz: www.satcentrum.com
  3. Obecné informace o neoficiálním dekódování: www.jecny.cz
  4. Prodejce satelitních přijímačů: http://www.olmi.cz
  5. Specializovaný obchod se satelitní technikou: Satelitní technika, Praha 3



Kódování a dekódování

Kódování satelitních programů plní tyto funkce:

  1. ochranu autorských práv (omezení dostupnosti vysílání jen pro určitou skupinu obyvatel nebo pro určité území)
  2. utajení neveřejných přenosových kanálů
  3. zajištění výběru poplatků u placených kanálů
Volně běžící (nekódované) programy jsou označovány zkratkou FTA (free to air). Velká nabídka různých FTA programů v němčině je na družicích ASTRA 1. V angličtině a ostatních jazycích je tomu naopak, volné zůstávají převážně zpravodajské, náboženské, reklamní a hudební kanály.
Sestavy k dekódování programů

  1. přijímač s vestavěným dekodérem, karta

    DIGITÁLNÍ PŘIJÍMAČ
    S VESTAVĚNÝM DEKODÉREM

    KARTA


  2. přijímač s CI slotem, CI dekódovací modul, karta

    Digitální přijímač s konektorem COMMON INTERFACE


  3. deska k vestavbě do počítače - tzv.PC modul

    POČÍTAČ

    emulační software


  4. satelitní přijímač s možností softwarové emulace

    satelitní přijímač

    emulační software

Systémy digitálního kódování

Existuje řada systémů kódování. Na objednávku jednotlivých provozovatelů satelitního vysílání byly vyvinuty různé systémy kódování: CRYPTOWORKS, MEDIAGUARD (SECA), VIACESS, BISS, BETACRYPT, VIDEOGUARD (NDS), NAGRAVISION, CONAX, POWER WU, IRDETO .... Každý provozovatel kódovaného vysílání si vybral určitý systém, a nechal si na zakázku vyrobit dekódovací karty. Tyto legální karty dokáží zpřístupnit jen programy, pro které jsou určeny, ostatní ne, ani v případě že jsou kódovány ve stejném systému.
 
Nelegální dekódování
Dne 1.6.2005 vstoupil v ČR v platnost zákon proti "pirátskému" dekódování programů. Za dodávku, servis, nebo návod k obstarání zařízení pro pirátské dekódování, pokud jde o výdělěčnou činnost, hrozí fyzické i právnické osobě pokuta 0,5 - 2 miliony Kč. Informace, které si dále můžete přečíst, jsou pouze velmi obecné, a mají sloužit pouze pro vaší základní orientaci. Pirátským dekódováním se nezabýváme (máme dost jiné práce), takže i kdybychom se nebáli postihu, nemůžeme vám lepší informace poskytnout.

Dekódovací systémy se stále postupně vyvíjejí. Pokud byly některé překonány, byly opraveny nebo nahrazeny vylepšenými verzemi. Překonat systém kódování vyžaduje vybavení, znalosti a moře času. Lámáním kódů a obchodem s nelegálními kartami se v zemích EU dříve živilo dost lidí. Nový zákon však znamenal zásadní obrat. Nelegální dekódovací karty a jejich programátory zmizely z prodeje. Výrobci se novému zákonu přizpůsobili. Začali vyrábět přijímače, u kterých byl podstatným prvkem software (firmware), který bylo možno snadno vyměnit za jiný. Náhradnímu software, kterému se říká Emulační, si každý sám stáhl z internetu. Najít správný software na různých diskuzních fórech stejně jako podporu k němu vždy bylo obtížné. Software je bez záruky a jeho neodborná aplikace může vést až k nevratnému poškození přijímače. Emulační software byl vždy aktualizován vždy jen po dobu, kdy byl určitý typ přijímače v prodeji.