Zesilovače signálu
Zesilovače v TV rozvodech mají za úkol kompenzovat útlum bytových rozvodů. Útlum rozvodu je dán větvením, použitým typem TV zásuvek, délkou a vlastnostmi kabelů. Čím větší je útlum rozvodu, tím vyšší jsou požadavky na zesilovač. Útlum rozvodů je kmitočtově závislý. Velmi důležitým parametrem rozvodu je maximální kmitočet, pro který je ještě útlum rozvodu přijatelný, a který je možno ještě rozvodem přenášet.
2 základní druhy zesilovačů
1] širokopásmové (nebo jejich podskupina, pásmové)
2] selektivní (nazývané též kanálové)
Širokopásmové zesilují všechny signály zároveň, selektivní jen vybrané kanály. Nejčastěji se lze setkat se stavebnicovými systémy selektivních zesilovačů, kdy na každý kanál se osazuje jedna vložka (odtud název "kanálové"). Selektivní zesilovače vždy měly výhodu v relativně vysokém výkonu, a v minimálním rušení mezi jednotlivými kanály navzájem.

 Širokopásmový zesilovač    ( jeden z mnoha typů )

Širokopásmový zesilovač je kompaktní, spolehlivý a levný. Má malou spotřebu elektrické energie, málo se zahřívá a po celou dobu životnosti až do poruchy si zachovává parametry. Je však citlivý na přetížení silným signálem, jediný příliš silný signál způsobí rušení všech ostatních. Je potřeba zajistit, aby se na vstup zesilovače nedostával žádný příliš silný signál. To je hlavní nevýhoda proti selektivním zesilovačům.

Širokopásmové zesilovače se už celá léta používají v rozvodech kabelové televize, a pro menší společné antény. Technický pokrok postupně přiblížil výkonnost širokopásmových zesilovačů až k výkonu zesilovačů selektivních.

 

Selektivní zesilovače a konvertory
Hodně staré rozvody byly projektovány pouze pro nižší kmitočty (VHF), řada z nich funguje uspokojivě jen do 240MHz. Nejčastěji byly osazeny selektivními (kanálovými) zesilovači. Později když došlo k rozvoji vysílání na kmitočtech vyšších (UHF), - viz tabulka kmitočtů - příjem přes staré rozvody umožnily konvertory, které převáděly kanály z pásma UHF do pásma VHF. Rozvody poskytovaly plnou nabídku programů, a s jejich modernizací si málokdo dělal starosti.

Nyní však přichází nečekaný zvrat v podobě digitalizace TV vysílání.
Konvertory jsou nevhodným řešením. Sice je lze použít i pro digitální signály, ale vzniká vážný problém: většina v ČR prodávaných settopboxů a televizorů s digitálním tunerem neumí konvertované kanály přijímat. Řada přístrojů sice nabízí hledání kanálů ve VHF pásmu, ale jde o kanály podle normy CCIR B/G (tzv."západní" s šířkou kanálu 7MHz), zatímco konvertované kanály odpovídají normě CCIR D/K (tzv. "východní" s šířkou kanálu 8MHz). A právě v tom spočívá hlavní problém digitalizace starých společných antén: staré televizní rozvody vyžadují konvertory, ale právě konvertory z výše uvedených důvodů není vhodné používat.

Zesilovací souprava TESA-S: Zesilovací souprava STEA-D: dnes už výběhové soupravy TESA-S i STEA-D byly přímou náhradou za nejstarší elektronkové zesilovače. Jsou to stavebnicové systémy, nejčastěji s osazením na každý program jedna vložka, t.j. selektivní kanálové zesilovače. Vložka obsahuje buď zesilovač nebo sdružený konvertor frekvence a zesilovač, tzv. měnič kmitočtu. Vložky jsou pevně naladěné a vyrábějí se na zakázku. Přeladění je možné provádět pouze v dílně vybavené speciální měřicí technikou.

příjem digitalní televize:    NA HLAVNÍ STRÁNKU